Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Visit

The Visit

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pan

Pan

2015
×
Read the review Edit this entry  
27
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cinderella

Cinderella

1950
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
26
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
26
The Family Man

The Family Man

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
25
Brave

Brave

2012
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
25
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
25
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
24
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
24
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
★★
Read other review Edit this entry  
23
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

2015
×
Read the review Edit this entry  
28
Sanjay's Super Team

Sanjay's Super Team

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Superman II

Superman II

1980
×
★★★
Edit this entry  
26
Superman

Superman

1978
×
★★★
Edit this entry  
21
Hercules

Hercules

1997
×
★★★
Read other review Edit this entry  
17
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Youth in Revolt

Youth in Revolt

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

1955
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
02
Witching & Bitching

Witching & Bitching

2013
×
★★★
Read other review Edit this entry  
02
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
02
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
24
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Paper Towns

Paper Towns

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Descendants

Descendants

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
27
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
27
Waking Sleeping Beauty

Waking Sleeping Beauty

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
What If

What If

2013
×
★★★
Read other review Edit this entry  
17
I Want You

I Want You

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
05
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
A Deadly Adoption

A Deadly Adoption

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Maid in Manhattan

Maid in Manhattan

2002
×
Read the review Edit this entry  
27
Mulan

Mulan

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hercules

Hercules

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry