2019

SaBiEf SaBiEf’s year in review

Highest rated films

  • Joker

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★★½

  • Godzilla: King of the Monsters

    ★★★★½

  • When They See Us

    ★★★★½

  • Unbelievable

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Into the Wild

    ★★★★★

  • The Good Dinosaur

    ★★★★★

  • Drive

    ★★★★½

  • Spirited Away

    ★★★★½

  • Green Book

    ★★★★½

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★½

  • Hacksaw Ridge

    ★★★★½

  • The Neon Demon

    ★★★★½

  • mid90s

    ★★★★½

  • Stand by Me

    ★★★★½

  • The Iron Giant

    ★★★★½

  • Melancholia

    ★★★★½

  • Crazy, Stupid, Love.

    ★★★★½

  • Free Solo

    ★★★★½

  • Victoria

    ★★★★½

  • Fruitvale Station

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 236 Films watched
  • 19.7 Average per month
  • 4.5 Average per week

Milestones

First Film

Glass

Jan 25

Most Watched

Avengers: Endgame

twice

Last Film

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
136 films
Thriller
64 films
Comedy
52 films
Horror
48 films
Adventure
41 films
Action
40 films
Crime
34 films
Romance
31 films
Fantasy
29 films
Sci Fi
27 films
USA
167 films
UK
44 films
Germany
31 films
France
20 films
Canada
14 films
Japan
8 films
Denmark
8 films
Sweden
8 films
Spain
5 films
Norway
5 films
English
200 films
German
32 films
Spanish
27 films
French
27 films
Japanese
16 films
Italian
13 films
Swedish
8 films
Russian
7 films
Arabic
7 films
Portuguese
5 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 5 Added 4

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Snowman
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Bastard
Average weighted rating:

3.2

Films SaBiEf watched in 2019

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Hacksaw Ridge
  • Alita: Battle Angel
  • Jackie
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • The Mountain Between Us
  • A Monster Calls
  • Anna
  • White Boy Rick
  • Friday Night Lights
  • Blockers
  • Klaus
  • Office Christmas Party
  • Walk the Line
  • Love Actually
  • Tiger Girl
  • The Aeronauts
  • Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer
  • On the Basis of Sex
  • The Broken
  • Phantom Thread
  • Wild Tales
  • Fractured
  • Melancholia
  • Better Watch Out
  • The Night Before
  • Rocketman
  • 6 Underground
  • Ford v Ferrari
  • The Siege
  • Dave Made a Maze
  • Gifted
  • Spring
  • Marriage Story
  • The Hate U Give
  • Different Kinds of Rain
  • Silence
  • In Bruges
  • Cold Pursuit
  • I Lost My Body
  • Trespass Against Us
  • Pyewacket
  • It Comes at Night
  • In the Fade
  • The Impossible
  • Border
  • Carrie
  • Kingsman: The Golden Circle
  • American Son
  • Booksmart
  • Dune
  • Silver Linings Playbook
  • In the Aisles
  • Destroyer
  • Yesterday
  • The Wrestler
  • Senna
  • Game Night
  • The Golden Glove
  • Await Further Instructions
  • The Wall
  • The Fountain
  • Louder Than Bombs
  • All I See Is You
  • My Left Foot: The Story of Christy Brown
  • Shame
  • Lukas taucht
  • Amour
  • Why Him?
  • Eli
  • Wounds
  • Brightburn
  • Avengers: Endgame
  • Turbo Kid
  • Pet Sematary
  • Eat Locals
  • London Spy
  • The Bunker
  • The Good Dinosaur
  • Parasite
  • The Day After Tomorrow
  • In the Shadow of the Moon
  • Night of the Living Dead
  • The Eyes of My Mother
  • Fracture
  • Joker
  • Rosemary's Baby
  • Fighting with My Family
  • The Iron Giant
  • Morgan
  • 31
  • The Devil's Candy
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • In the Tall Grass
  • Castle in the Sky
  • My Neighbor Totoro
  • Kiki's Delivery Service
  • Saw
  • The Wailing
  • Boy Erased
  • Howl's Moving Castle
  • A Ghost Story
  • Peppermint
  • Midsommar
  • Shazam!
  • The Way He Looks
  • Beautiful Boy
  • Unbelievable
  • Capernaum
  • Crazy, Stupid, Love.
  • Top Gun
  • Into the Wild
  • It
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • 3096 Days
  • Coco
  • The Goonies
  • Knock Knock
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • Shimmer Lake
  • Indiana Jones and the Temple of Doom
  • The Shining
  • Spring Breakers
  • Raiders of the Lost Ark
  • Carol
  • Ocean's Thirteen
  • When They See Us
  • Thor: Ragnarok
  • Girl
  • Free Solo
  • mid90s
  • Girl, Interrupted
  • Anna and the Apocalypse
  • A Quiet Place
  • A Clockwork Orange
  • Us
  • Ocean's Twelve
  • The House That Jack Built
  • Cut Off
  • Das Boot
  • Drive
  • Persona
  • Assassination Nation
  • Valhalla Rising
  • A Few Good Men
  • Ali: Fear Eats the Soul
  • Chapter 27
  • Begin Again
  • Elle
  • The Notebook
  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile
  • Stand by Me
  • Maggie
  • The Snowman
  • Molly's Game
  • Spider-Man: Far from Home
  • Long Shot
  • One Cut of the Dead
  • Hagazussa
  • Under the Silver Lake
  • Five Feet Apart
  • The Neon Demon
  • My Life as a Zucchini
  • Downfall
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Always Be My Maybe
  • The Children Act
  • Marrowbone
  • 24 Weeks
  • Ferris Bueller's Day Off
  • Leaving Neverland
  • Beauty and the Beast
  • Demolition
  • Lords of Chaos
  • Victoria
  • Leave No Trace
  • Summer of 84
  • Suspiria
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Sex and the City 2
  • Climax
  • Sex and the City
  • Dumplin'
  • Spirited Away
  • The Guilty
  • About Time
  • Mad Max
  • Atomic Blonde
  • Sicario: Day of the Soldado
  • The Autopsy of Jane Doe
  • Avengers: Endgame
  • Bastard
  • Dogtooth
  • Mustang
  • The Perfect Date
  • Hotel Artemis
  • The Dirt
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Rampage
  • Bumblebee
  • Ben Is Back
  • A Simple Favor

See all 236

World Map

Highly rated films SaBiEf is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • For Sama
  • Little Women
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Bacurau
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Bring the Soul: The Movie

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more