Sort by

Sabith Ali has logged 91 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Bheemante Vazhi

Bheemante Vazhi

2021
×
★★½
Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Minnal Murali

Minnal Murali

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Maanaadu

Maanaadu

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Churuli

Churuli

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kurup

Kurup

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kanakam Kaamini Kalaham

Kanakam Kaamini Kalaham

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Thinkalazhcha Nishchayam

Thinkalazhcha Nishchayam

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Old

Old

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sunny

Sunny

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Kaanekkaane

Kaanekkaane

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dug Days

Dug Days

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Pokkiri

Pokkiri

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mohan Kumar Fans

Mohan Kumar Fans

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
#Home

#Home

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Click

Click

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kuruthi

Kuruthi

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Navarasa

Navarasa

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sarpatta Parambarai

Sarpatta Parambarai

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Malik

Malik

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
50/50

50/50

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Night Of

The Night Of

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cold Case

Cold Case

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Tower Heist

Tower Heist

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sideways

Sideways

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jagame Thandhiram

Jagame Thandhiram

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
99 Songs

99 Songs

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Aarkkariyam

Aarkkariyam

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
8½ Intercuts : Life and Films of K.G. George

8½ Intercuts : Life and Films of K.G. George

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Egg

The Egg

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Run

Run

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Year Earth Changed

The Year Earth Changed

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry