Sort by

Houston has logged 213 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Little Joe

Little Joe

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Villains

Villains

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Green Inferno

The Green Inferno

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
27
The Report

The Report

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spies in Disguise

Spies in Disguise

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hustle

The Hustle

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
Read the review Edit this entry  
25
The Last of Sheila

The Last of Sheila

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Angry Birds Movie 2

The Angry Birds Movie 2

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
Read the review Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Don't Let Go

Don't Let Go

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Black and Blue

Black and Blue

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Luce

Luce

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Everybody’s Everything

Everybody’s Everything

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Frankie

Frankie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
I Was at Home, But...

I Was at Home, But...

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lucky Grandma

Lucky Grandma

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Hottest August

The Hottest August

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Dramatic Film

A Dramatic Film

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
Selah and the Spades

Selah and the Spades

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
De Lo Mio

De Lo Mio

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry