Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Notorious

Notorious

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Prey

Prey

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ronin

Ronin

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Predator

Predator

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Darkman

Darkman

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Man for All Seasons

A Man for All Seasons

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Men

Men

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Odessa

Little Odessa

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spiderhead

Spiderhead

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Chopper

Chopper

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Company Limited

Company Limited

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dum Laga Ke Haisha

Dum Laga Ke Haisha

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Network

Network

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bhool Bhulaiyaa 2

Bhool Bhulaiyaa 2

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
RRR

RRR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry