Sort by

Thomas has logged 364 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Father Christmas

Father Christmas

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Two Cars, One Night

Two Cars, One Night

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Saw V

Saw V

2008
×
Read the review Edit this entry  
30
Saw IV

Saw IV

2007
×
Read the review Edit this entry  
28
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
American Made

American Made

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Pinchcliffe Grand Prix

The Pinchcliffe Grand Prix

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Police Academy

Police Academy

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dinner for One

Dinner for One

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Snowman

The Snowman

2017
×
Read the review Edit this entry  
20
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
mother!

mother!

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Colossal

Colossal

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Happy End

Happy End

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Table 19

Table 19

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom

Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Diner

Diner

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Rocky Balboa

Rocky Balboa

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry