• Bo Burnham: Inside

    ★★★★

  • Feels Good Man

    ★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★½

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★½

  • Roma

    ★★★★★

  • Liz and the Blue Bird

    ★★★★★

  • Annihilation

    ★★★

  • Hereditary

    ★★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★

  • The Shape of Water

    ★★

  • Good Time

    ★★★

  • Bad Genius

    ★★★★½

  • It Comes at Night

    ★★★

  • Night Is Short, Walk on Girl

    ★★★★

  • Baby Driver

    ★★★

  • Logan

    ★★★½

  • John Wick: Chapter 2

    ★★★

  • In This Corner of the World

    ★★★★★

  • A Silent Voice

    ★★★★★

  • Nocturnal Animals

    ★★★

  • Arrival

    ★★★★

  • Shin Godzilla

    ★★★★

  • Your Name.

    ★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★½

  • Tower

    ★★★

  • The Love Witch

    ★★★★

  • The Revenant

    ★★★½

  • The Boy and the Beast

    ★★★

  • Sicario

    ★★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★

  • King Candy

    ★★★½

  • The Witch

    ★★★½

  • Gone Girl

    ★★★★

  • Song of the Sea

    ★★★

  • It Follows

    ★★★½

  • Tamako Love Story

    ★★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★

  • The Tale of the Princess Kaguya

    ★★★★★

  • Puella Magi Madoka Magica the Movie Part III: Rebellion

    ★★★★½

  • Enemy

    ★★★

  • Prisoners

    ★★★★½

  • Under the Skin

    ★★★★½

  • The Wind Rises

    ★★★★½

  • The Garden of Words

    ★★★

  • Django Unchained

    ★★★

  • Skyfall

    ★★★★

  • Wolf Children

    ★★★★

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★★

  • K-ON! The Movie

    ★★★★

  • From Up on Poppy Hill

    ★★★

  • Submarine

    ★★★½

  • I Saw the Devil

    ★★★½

  • The Secret World of Arrietty

    ★★★

  • Inception

    ★★★

  • Confessions

    ★★★★

  • Birdemic: Shock and Terror

    ★★★★

  • The Disappearance of Haruhi Suzumiya

    ★★★★

  • Avatar

    ★★

  • The Garden of Sinners – Chapter 7: A Study in Murder (Part 2)

    ★★★★

  • Summer Wars

    ★★★

  • Enter the Void

    ★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★

  • The Garden of Sinners – Chapter 5: Paradox Spiral

    ★★★★