Sort by

Yosmel has logged 291 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Filth

Filth

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★
Edit this entry  
26
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Tekkonkinkreet

Tekkonkinkreet

2006
×
★★★½
Edit this entry  
25
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Read the review Edit this entry  
25
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★
Edit this entry  
24
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Edit this entry  
23
Boy

Boy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
23
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★½
Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
Edit this entry  
14
Rurouni Kenshin: Trust and Betrayal

Rurouni Kenshin: Trust and Betrayal

1999
×
Edit this entry  
13
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Edit this entry  
13
It

It

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★
Edit this entry  
12
Tristana

Tristana

1970
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★★
Edit this entry  
08
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
Edit this entry  
24
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
M

M

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Welcome

Welcome

2007
×
Edit this entry  
19
Aspirational

Aspirational

2014
×
Edit this entry  
19
Akihabara Majokko Princess

Akihabara Majokko Princess

2009
×
Edit this entry  
19
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Painting

The Painting

2011
×
Edit this entry  
16
Betty Blue

Betty Blue

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Edit this entry  
16
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
Edit this entry  
13
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
12
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
Edit this entry  
12
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
Read the review Edit this entry  
09
Song of Love

Song of Love

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Jaws

Jaws

1975
×
Edit this entry  
30
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
Read the review Edit this entry  
29
Sing

Sing

2016
×
Read the review Edit this entry