RSS feed for Nicole

Nicole has written 34 reviews for films during 2019.

  • Room

    Room

    ★★★★½

    Such a great movie, and beautifully filmed. It’s WHOLESOME

  • It Chapter Two

    It Chapter Two

    ★★★★½

    Richie made me CRY

  • Repo! The Genetic Opera

    Repo! The Genetic Opera

    ★★★★

    Was still a bit high when I saw it. Really great story and costume

  • Dr. Horrible's Sing-Along Blog

    Dr. Horrible's Sing-Along Blog

    ★★★½

    Watched while high, it was a pretty good time

  • Joker

    Joker

    ★★★★

    The movie was pretty great, the filmography was phenomenal and it had a great soundtrack. I feel like that was what was the best about it. (Also, my boyfriend loved it; although people kept loudly speaking Spanish during the movie which hindered my movie going experience.)

  • Steven Universe: The Movie

    Steven Universe: The Movie

    ★★★★★

    Steven and Greg fusion is buff, 80s, anime man, change my mind.

  • K-12

    K-12

    ½

    Literally the acting is so bad, some of the songs are good but I feel like they aren’t as good as her old album 🤷🏼‍♀️✌🏼

  • Freaky Friday

    Freaky Friday

    ★★★

    Heidi Blickenstaff has a good voice, and I like musicals a lot so it was chill. I do think the teen girl character is a lesbian and her actress pretty cute lady. Also why did they get a 21 year old to play someone who is 16?

  • Lemonade Mouth

    Lemonade Mouth

    ★★★★

    I Unironically love this movie, mikaela and I bopped to the songs and Hayley Kiyoko is an absolute goddess 😍😍😍

  • Teen Beach 2

    Teen Beach 2

    Worst songs that the first, but Ross Lynch is still really hot 🤷🏼‍♀️

  • Teen Beach Movie

    Teen Beach Movie

    ★½

    Ross Lynch is hot and that one song is good

  • Radio Rebel

    Radio Rebel

    ★★★

    Lots of the songs are bops tbh