Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Igby Goes Down

Igby Goes Down

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Fly

The Fly

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
mother!

mother!

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
20
John Tucker Must Die

John Tucker Must Die

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Drive Me Crazy

Drive Me Crazy

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Host

The Host

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Love Steaks

Love Steaks

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
La La Land

La La Land

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sex Story

Sex Story

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Your Place or Mine

Your Place or Mine

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Bedazzled

Bedazzled

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
X

X

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jamesy Boy

Jamesy Boy

2014
×
Read the review Edit this entry  
27
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
White Noise

White Noise

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Eternal Daughter

The Eternal Daughter

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
White Oleander

White Oleander

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Barbarian

Barbarian

2022
×
Read the review Edit this entry  
29
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Hourglass Sanatorium

The Hourglass Sanatorium

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Things Heard & Seen

Things Heard & Seen

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gummo

Gummo

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lure

The Lure

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bird Talk

Bird Talk

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Disco Pigs

Disco Pigs

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Man Who Sleeps

The Man Who Sleeps

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Inferno

Inferno

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry