RSS feed for sadgaytechno
  • Point Break

    Point Break

    ★★★★★

    perfect film

  • Snake Eyes

    Snake Eyes

    ★★½

    this film asks the question "would a cop break the blue wall of silence/omerta if doing so would save the lives of US troops?". a real mind twister for the american conservative to puzzle over.

    hard to accept that the defense contractor would concoct such an absurd conspiracy when a pile of cash seems to do just fine IRL. like imagine if they had just taken the cost of that whole operation and offered it to the bro. done deal.

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★½

    same movie as Children of Men think about it

  • Mission: Impossible

    Mission: Impossible

    ★★★

    i saw this film several times as a child and teenager and young adult and am actually watching it right now as i type this and i could still not tell you what the plot of this movie is besides T O M C R U I S E

    way better than bourne CIA worship nonsense!

  • Teenage Mutant Ninja Turtles

    Teenage Mutant Ninja Turtles

    ★★½

    cringe-y law and order vibes all around

    imagine if splinter and the turtles had turned the rowdy Foot teens into a force for good rather than just mocking them for believing in each other and leaving them alone to re-form the gang

  • Atomic Blonde

    Atomic Blonde

    ★★★★

    i'm gay and confused (but not about being gay)

  • Boiler Room

    Boiler Room

    ★★★½

    it's a freudian critique of capitalism, they're all just trying to make their papa proud.

  • Gravity

    Gravity

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    stone makes it in the end...bullshit, coulda been perf.
    or if kowalski had been a woman?? weird how this film is so lesbian... despite the kowalski...
    does clooney have lesbian energy? i know that space does.

  • Moon

    Moon

    ★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    two bros chillin on a space station five feet apart cuz they're not gay

    seems like it almost has something to say about the disposability of the working class but never quite gets there, and then the ending ruins it. dude should have become a popsicle...or landed on earth and realized it's sam bell's all the way down or smth. "isolated energy worker harvesting material to send back to home planet is being lied to" is such a common plot you gotta step it up a lil

  • Strange Days

    Strange Days

    ★★½

    IF YOU EDITED ALL THE ABSURD VIOLENCE OUT OF THIS FILM YOU COULD PROBABLY MAKE A DECENT FLICK.

  • Derailed

    Derailed

    ½

    wild that there's a movie that stars Jennifer Aniston, Clive Owen, RZA, Xzibit, and the french dude from Oceans Twelve and it sucks this bad. wonder who might be responsible for that hmmmmmm

  • Us

    Us

    ★★★★★

    yeah that WOULD happen in santa cruz. makes total sense, no suspension of disbelief needed.