Sadie Sanchez has logged 353 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Stronger

Stronger

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Edit this entry  
04
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Landline

Landline

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★½
Edit this entry  
01
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Descent

The Descent

2005
×
★★★½
Edit this entry  
26
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★
Edit this entry  
09
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★
Edit this entry  
09
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gaga: Five Foot Two

Gaga: Five Foot Two

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Night Owls

Night Owls

2015
×
★★
Edit this entry  
05
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Caché

Caché

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Water

Water

2005
×
★★
Edit this entry  
24
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry