RSS feed for ✨ sadie ✨

✨ sadie ✨ has logged 58 entries for films during February 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
Edit this entry  
27
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Girlfriend's Day

Girlfriend's Day

2017
×
Edit this entry  
25
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★
Edit this entry  
24
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★½
Edit this entry  
21
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
20
George Washington

George Washington

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Last Five Years

The Last Five Years

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
L'eclisse

L'eclisse

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Primer

Primer

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Before We Go

Before We Go

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
King Cobra

King Cobra

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
14
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
13
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hurricane of Fun: The Making of Wet Hot

Hurricane of Fun: The Making of Wet Hot

2015
×
Edit this entry  
11
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Closet Monster

Closet Monster

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Trust

Trust

2010
×
Read the review Edit this entry  
09
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Edit this entry  
09
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Soft Skin

The Soft Skin

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry