Sort by

jabo has logged 290 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wuthering Heights

Wuthering Heights

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Private Life of a Cat

The Private Life of a Cat

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ritual in Transfigured Time

Ritual in Transfigured Time

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Study in Choreography for Camera

A Study in Choreography for Camera

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Witch's Cradle

Witch's Cradle

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dark Shadows

Dark Shadows

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Superstition

Superstition

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
At Land

At Land

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pig

Pig

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Smithereens

Smithereens

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Big Black - Pig Pile

Big Black - Pig Pile

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Performance

Performance

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
American Psycho II: All American Girl

American Psycho II: All American Girl

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
No

No

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Crash

Crash

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
(This Is Known as) The Blues Scale

(This Is Known as) The Blues Scale

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Closer

Closer

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Host

Host

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry