• X

    ★★

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★½

  • The Batman

  • Sharp Stick

    ★★★★

  • Licorice Pizza

    ★★★★½

  • The Tragedy of Macbeth

  • The Humans

  • Earwig

  • Spencer

    ★★★★★

  • C'mon C'mon

    ★★★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★★

  • Parallel Mothers

  • Old

    ★★★★

  • Titane

    ★★★★

  • Benedetta

    ★★★★★

  • Great Freedom

  • The Souvenir: Part II

  • The Velvet Underground

  • Annette

    ★★★★

  • Luca

  • Poser

  • In the Heights

  • Bo Burnham: Inside

    ★★

  • Plan B

  • Cruella

    ★★½

  • Spiral: From the Book of Saw

    ★★

  • The Power

  • Ludi

  • Petite Maman

    ★★★★★

  • Bad Luck Banging or Loony Porn

  • The Scary of Sixty-First

  • Barb & Star Go to Vista Del Mar

    ★★★½

  • Willy's Wonderland

  • The Witches of the Orient

  • Framing Britney Spears

  • Mayday

    ★★★

  • Together Together

    ★★½

  • The Blazing World

  • We're All Going to the World's Fair

    ★★★★

  • El Planeta

    ★★★★★

  • John and the Hole

    ★★★★

  • Cryptozoo

    ★★★½

  • I Was a Simple Man

    ★★★★½

  • How It Ends

    ★★★

  • On the Count of Three

    ★★★★★

  • Human Factors

  • Malcolm & Marie

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★★

  • Censor

  • In the Same Breath

    ★★★★½

  • One for the Road

    ★★★

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

  • Pretend It's a City

  • The Prom

    ★★★½

  • Happiest Season

    ★★★★

  • Karen Dalton: In My Own Time

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Soul

  • Little Fish

    ★★★★½

  • Being a Human Person

  • Mangrove

    ★★★★

  • On the Rocks

    ★★★½

  • Lovers Rock

    ★★★★

  • Violation

  • Another Round

    ★★★★½

  • I Care a Lot

    ★★★

  • Wolfwalkers

  • Nomadland

    ★★★★½

  • Ammonite

  • Sophie Jones

  • David Byrne's American Utopia

    ★★★★★

  • Mainstream