Sort by

Rob has logged 461 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
31
Afronauts

Afronauts

2014
×
Read the review Edit this entry  
30
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
The Driver

The Driver

1978
×
Read the review Edit this entry  
29
A Special Day

A Special Day

1977
×
Read the review Edit this entry  
27
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
Read the review Edit this entry  
27
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
Read the review Edit this entry  
23
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
Read prior review Edit this entry  
22
Big Night

Big Night

1996
×
Read the review Edit this entry  
21
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jobs? Never!!

Jobs? Never!!

2018
×
Read the review Edit this entry  
20
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
Read the review Edit this entry  
20
Theorem

Theorem

1968
×
Read the review Edit this entry  
19
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
Read the review Edit this entry  
17
Lone Star

Lone Star

1996
×
Read the review Edit this entry  
16
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
Read the review Edit this entry  
16
Network

Network

1976
×
Read the review Edit this entry  
15
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
Baby Doll

Baby Doll

1956
×
Read the review Edit this entry  
11
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
Read the review Edit this entry  
09
Husbands

Husbands

1970
×
Read the review Edit this entry  
08
Point Break

Point Break

1991
×
Read the review Edit this entry  
08
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Pixote

Pixote

1980
×
Read the review Edit this entry  
05
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
Read the review Edit this entry  
05
Mangrove

Mangrove

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
Babylon

Babylon

1980
×
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
Read the review Edit this entry  
04
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
Read the review Edit this entry  
01
Memento Mori

Memento Mori

1999
×
Read the review Edit this entry  
01
Border

Border

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
Burning

Burning

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
Read the review Edit this entry  
25
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
Read the review Edit this entry  
25
Hell's Ground

Hell's Ground

2007
×
Read the review Edit this entry  
24
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
Read the review Edit this entry  
23
The Conformist

The Conformist

1970
×
Read the review Edit this entry  
22
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry