Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Pixar Story

The Pixar Story

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blaze

Blaze

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Logan

Logan

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
X2

X2

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
X-Men

X-Men

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jim Gaffigan: Beyond the Pale

Jim Gaffigan: Beyond the Pale

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Zach Galifianakis: Live at the Purple Onion

Zach Galifianakis: Live at the Purple Onion

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Jim Gaffigan: King Baby

Jim Gaffigan: King Baby

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jim Gaffigan: Mr. Universe

Jim Gaffigan: Mr. Universe

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Charade

Charade

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jim Gaffigan: Obsessed

Jim Gaffigan: Obsessed

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Anthony Jeselnik: Thoughts and Prayers

Anthony Jeselnik: Thoughts and Prayers

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
Read the review Edit this entry  
22
Anthony Jeselnik: Fire in the Maternity Ward

Anthony Jeselnik: Fire in the Maternity Ward

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Seth Meyers: Lobby Baby

Seth Meyers: Lobby Baby

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Garfunkel and Oates: Trying to be Special

Garfunkel and Oates: Trying to be Special

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
About Time

About Time

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Town

The Town

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Adam Sandler: 100% Fresh

Adam Sandler: 100% Fresh

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jen Kirkman: Just Keep Livin'?

Jen Kirkman: Just Keep Livin'?

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ali Wong: Baby Cobra

Ali Wong: Baby Cobra

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
How to Lose Friends & Alienate People

How to Lose Friends & Alienate People

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Ali Wong: Hard Knock Wife

Ali Wong: Hard Knock Wife

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Maria Bamford: Old Baby

Maria Bamford: Old Baby

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Marc Maron: End Times Fun

Marc Maron: End Times Fun

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Eddie Pepitone: For the Masses

Eddie Pepitone: For the Masses

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry