Steve has logged 53 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jim Gaffigan: Mr. Universe

Jim Gaffigan: Mr. Universe

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Charade

Charade

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jim Gaffigan: Obsessed

Jim Gaffigan: Obsessed

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Anthony Jeselnik: Thoughts and Prayers

Anthony Jeselnik: Thoughts and Prayers

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
Read the review Edit this entry  
22
Anthony Jeselnik: Fire in the Maternity Ward

Anthony Jeselnik: Fire in the Maternity Ward

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Seth Meyers: Lobby Baby

Seth Meyers: Lobby Baby

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Garfunkel and Oates: Trying to be Special

Garfunkel and Oates: Trying to be Special

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
About Time

About Time

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Town

The Town

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Adam Sandler: 100% Fresh

Adam Sandler: 100% Fresh

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jen Kirkman: Just Keep Livin'?

Jen Kirkman: Just Keep Livin'?

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ali Wong: Baby Cobra

Ali Wong: Baby Cobra

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
How to Lose Friends & Alienate People

How to Lose Friends & Alienate People

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Ali Wong: Hard Knock Wife

Ali Wong: Hard Knock Wife

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Maria Bamford: Old Baby

Maria Bamford: Old Baby

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Marc Maron: End Times Fun

Marc Maron: End Times Fun

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Eddie Pepitone: For the Masses

Eddie Pepitone: For the Masses

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jim Gaffigan: The Pale Tourist

Jim Gaffigan: The Pale Tourist

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tig

Tig

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Don Verdean

Don Verdean

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Radiohead: In Rainbows – From the Basement

Radiohead: In Rainbows – From the Basement

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Moonwalkers

Moonwalkers

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marc Maron: Too Real

Marc Maron: Too Real

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Marc Maron: Too Real

Marc Maron: Too Real

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Patton Oswalt: Talking for Clapping

Patton Oswalt: Talking for Clapping

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jen Kirkman: I'm Gonna Die Alone (And I Feel Fine)

Jen Kirkman: I'm Gonna Die Alone (And I Feel Fine)

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Kathleen Madigan: Bothering Jesus

Kathleen Madigan: Bothering Jesus

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Tig Notaro: Happy To Be Here

Tig Notaro: Happy To Be Here

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bill Burr: Paper Tiger

Bill Burr: Paper Tiger

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Demetri Martin: The Overthinker

Demetri Martin: The Overthinker

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Nikki Glaser: Bangin'

Nikki Glaser: Bangin'

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Taylor Tomlinson: Quarter-Life Crisis

Taylor Tomlinson: Quarter-Life Crisis

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry