• Parasite

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★

  • If Cats Disappeared from the World

    ★★★★

  • Sicario

    ★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★

  • Me and Earl and the Dying Girl

    ★★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★½

  • Her

    ★★★★★

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★

  • Memento

    ★★★½

  • Heat

    ★★★½

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★