Sort by

AJ has logged 91 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
Read the review Edit this entry  
23
The Thing

The Thing

1982
×
Edit this entry  
23
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Trevor Noah: Son of Patricia

Trevor Noah: Son of Patricia

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Hannibal Buress: Comedy Camisado

Hannibal Buress: Comedy Camisado

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
Edit this entry  
20
Daniel Sloss: Live Shows

Daniel Sloss: Live Shows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hush

Hush

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
James Acaster: Repertoire

James Acaster: Repertoire

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Edit this entry  
29
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
Edit this entry  
24
Fractured

Fractured

2019
×
Edit this entry  
24
Curtains

Curtains

1983
×
Edit this entry  
23
Eli

Eli

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Level 16

Level 16

2018
×
Edit this entry  
22
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
Edit this entry  
21
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
Edit this entry  
16
Fahrenheit 451

Fahrenheit 451

1966
×
★★½
Edit this entry  
15
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Edit this entry  
11
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sinister 2

Sinister 2

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Picture of Dorian Gray

The Picture of Dorian Gray

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
It

It

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lion King

The Lion King

1994
×
Edit this entry  
02
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry  
26
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
Read the review Edit this entry  
25
The Shining

The Shining

1980
×
Edit this entry  
21
He's Just Not That Into You

He's Just Not That Into You

2009
×
Read the review Edit this entry  
07
Robin Hood: Men in Tights

Robin Hood: Men in Tights

1993
×
Read the review Edit this entry  
07
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★½
Edit this entry  
07
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
Edit this entry  
07
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Edit this entry  
03
Descendants 3

Descendants 3

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry