Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Shed No Tears

Shed No Tears

2013
×
★★★½
Edit this entry  
17
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★
Edit this entry  
16
Bagdad Cafe

Bagdad Cafe

1987
×
★★★
Edit this entry  
19
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Boy

The Boy

2016
×
★★
Edit this entry  
05
Fresh

Fresh

2022
×
★★½
Edit this entry  
03
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Clovehitch Killer

The Clovehitch Killer

2018
×
★★½
Edit this entry  
13
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★½
Edit this entry  
11
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★★
Edit this entry  
13
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★
Edit this entry  
03
The Return of Jafar

The Return of Jafar

1994
×
Edit this entry  
17
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
16
A Street Cat Named Bob

A Street Cat Named Bob

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Boy Called Christmas

A Boy Called Christmas

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Edit this entry  
07
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★
Edit this entry  
28
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Turning

The Turning

2020
×
★½
Edit this entry  
16
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Edit this entry  
06
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Dune: Part Two

Dune: Part Two

2023
×
Read the review Edit this entry  
24
Legend

Legend

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

2004
×
★★★
Edit this entry  
10
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
08
His House

His House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cold Mountain

Cold Mountain

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry