• Everything Everywhere All at Once

    ★★★★

  • The King's Man

    ★★½

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★★

  • Licorice Pizza

    ★★★

  • House of Gucci

    ★★½

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★½

  • Encanto

  • Eternals

    ★★

  • Dune

    ★★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★

  • The Suicide Squad

    ★★★

  • Old

  • Titane

    ★★

  • Lamb

    ★★★

  • The French Dispatch

    ★★★★

  • Bergman Island

    ★★

  • Benedetta

  • The Worst Person in the World

    ★★★½

  • Space Jam: A New Legacy

    ★½

  • Black Widow

    ★★★

  • Last Film Show

    ★★★½

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

  • Nobody

    ★★½

  • Rebel Dykes

    ★★★

  • How to be a Classy Tramp

    ★★½

  • Wonder Woman 1984

  • The Call

    ★★★

  • Mank

    ★★★½

  • The Queen's Gambit

  • Love and Monsters

    ★★½

  • Enola Holmes

    ★★½

  • Another Round

    ★★★

  • Tenet

    ★★★

  • Athlete A

  • The Half of It

  • Mulan

  • All the Bright Places

  • The Trouble with Being Born

    ★½

  • Los conductos

    ★★★½

  • Emma.

    ★★½

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

  • The Last Thing He Wanted

    ½

  • Promising Young Woman

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

  • Little Women

    ★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Frozen II

  • Klaus

    ★★★½

  • Watchmen

  • Earthquake Bird

    ★★★

  • Maleficent: Mistress of Evil

  • In the Shadow of the Moon

    ★★½

  • Tall Girl

  • National Theatre Live: Fleabag

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★½

  • Synchronic

    ★½

  • Babyteeth

    ★★★½

  • Joker

    ★★★★

  • Motherless Brooklyn

    ★★★½

  • Ad Astra

    ★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • The County

    ★★★

  • Vivarium

    ★★

  • Spider-Man: Far From Home

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

  • Dark Phoenix

  • Murder Mystery

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood