Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Queen of Katwe

Queen of Katwe

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Witcher: Nightmare of the Wolf

The Witcher: Nightmare of the Wolf

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Focus

Focus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Neighbors' Window

The Neighbors' Window

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
American History X

American History X

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
In Time

In Time

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hunter x Hunter: The Last Mission

Hunter x Hunter: The Last Mission

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hunter x Hunter: Phantom Rouge

Hunter x Hunter: Phantom Rouge

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Delibal

Delibal

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Fresh Prince of Bel-Air Reunion

The Fresh Prince of Bel-Air Reunion

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Michael Jackson: Man In The Mirror

Michael Jackson: Man In The Mirror

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Honest Thief

Honest Thief

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Attack on Titan: Chronicle

Attack on Titan: Chronicle

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Chris Tucker: Live

Chris Tucker: Live

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry