Sahil has logged 239 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Animal Farm

Animal Farm

1954
×
Read the review Edit this entry  
18
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Welcome to Leith

Welcome to Leith

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mud

Mud

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fireworks Wednesday

Fireworks Wednesday

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wuthering Heights

Wuthering Heights

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hustlers

Hustlers

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
El Topo

El Topo

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Best of Enemies

Best of Enemies

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dora and the Lost City of Gold

Dora and the Lost City of Gold

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Imposter

The Imposter

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Cove

The Cove

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jonaki

Jonaki

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Wild Pear Tree

The Wild Pear Tree

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Senna

Senna

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Quién te cantará

Quién te cantará

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
American Movie

American Movie

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Castaway on the Moon

Castaway on the Moon

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jallikattu

Jallikattu

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Okja

Okja

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry