RSS feed for Sahilspst
  • Lawrence of Arabia

    Lawrence of Arabia

    ★★★½

    Holy gabagool ! Realised about a week ago that I hadn’t seen this bad boy, guilt overtook me in subsequent days and i had to surrender eventually. Here we are 4 hours later, i mean everything’s kinda the same, right. Whatever, not gonna lie it was a chore, great in some ways, epic in every sense of the word, but tiring also in many ways. Kinda sad i interrupted “A heart so white” by Javier Marías for this. Wow I’m cynical, ain’t that something.

  • Once Upon a Time in the West

    Once Upon a Time in the West

    ★★★★★

    Yup, this is absolutely one of the greatest. But seriously though wts with the Italians butchering their sound syncing.

  • The Last Dance

    The Last Dance

    A bully steals MJ’s lolipop.
    Mj : Thats when it became personal for me.

  • The Road

    The Road

    ½

    Holy shit !

  • Dead Man

    Dead Man

    ★★★★

    Stunningly beautiful, this tale of a “dead man’s” journey to the horizons where sea and sky can’t be distinguished slowly creeps up on you, it does. The live-wire score might just be the best part of it, it blends extremely well with its quirky, strange western maddness. A northwestern maddness that is afterall the same age old tale, but told here by Jim Jarmusch in an enigmatic but very alluring way.

  • Last Year at Marienbad

    Last Year at Marienbad

    ★½

    Three years now and its still an astonishingly boring execution of the brilliant ideas presented in “The Invention of Morel” by Adolfo Bioy Casares.

  • The Grapes of Wrath

    The Grapes of Wrath

    ★★½

    While i was having trouble transitioning from Faulkner to Steinback, i left the novel about a 100 pages in, i left it because i found out rather quickly that i wasn’t in fact interested in southern literature as much as i was in Faulkner’s south, it was happening subconsciously but it became apparent when i realised i didn’t get much out of Steinback if i thought about it independent of the Dust bowl and the Great Depression. Scratch that, Steinback…

  • The Stranger

    The Stranger

    Doesn’t really capture the normality of the first half that Albert Camus’s novel captures but the internal struggle in the second half is presented in a commendable way. Some of the greatest books have been arguments, and the argument at the end of camus’s masterpiece is how much can you tell about a person from a particular incident magnified but when the intangibles that go into it cannot be recreated. Its a fascinating one.

  • Absalom

    Absalom

    ★★★★★

    Absalom, Absalom !

  • Horace and Pete

    Horace and Pete

    ★★★★

    Despite the inseperable bitterness of the characters there’s something very hopeful and exhilarating about Horace and Pete. I don’t know the fuck it is but i feel it when Paul Simon’s music hits the spots. And I won’t say it isn’t Self indulgent at times, because it is, but its his bar and he (Louis C.K.) can say anything, is the logic he follows. He’s always been pretty adamant about how saddness spreads in your life however it starts and…

  • Jerrod Carmichael: 8

    Jerrod Carmichael: 8

    ★★★½

    We’ll be alright, wouldn’t  we ?

  • Marc Maron: End Times Fun

    Marc Maron: End Times Fun

    ★★★

    Gabagool