RSS feed for Emily
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The Untold Story

The Untold Story

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Minari

Minari

2020
×
Read the review Edit this entry  
03
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Space Jam 2

Space Jam 2

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Shark Tale

Shark Tale

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ip Man

Ip Man

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bad Genius

Bad Genius

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Disenchanted

Disenchanted

×
Read the review Edit this entry  
22
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rouge

Rouge

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Widow

Black Widow

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fateful Findings

Fateful Findings

2013
×
Read the review Edit this entry  
26
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pad Man

Pad Man

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Black Mirror: Fifteen Million Merits

Black Mirror: Fifteen Million Merits

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Black Mirror: Be Right Back

Black Mirror: Be Right Back

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hercules

Hercules

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Good Omens

Good Omens

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Midnight Runners

Midnight Runners

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Black Mirror: Crocodile

Black Mirror: Crocodile

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
More than Blue

More than Blue

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fall in Love at First Kiss

Fall in Love at First Kiss

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Khoobsurat

Khoobsurat

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ek Ladki Ko Dekha Toh Aisa Laga

Ek Ladki Ko Dekha Toh Aisa Laga

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Furie

Furie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry