vivian has logged 177 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
Edit this entry  
31
Life Itself

Life Itself

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Double

The Double

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Chicago

Chicago

2002
×
Read the review Edit this entry  
26
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
Read prior review Edit this entry  
22
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
Read the review Edit this entry  
10
Powers of Ten

Powers of Ten

1977
×
Edit this entry  
08
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Waiters

The Waiters

1993
×
Edit this entry  
02
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cam

Cam

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
Read the review Edit this entry  
24
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lobster

The Lobster

2015
×
Read the review Edit this entry  
15
Redmond Hand, Private Dick

Redmond Hand, Private Dick

2019
×
Edit this entry  
14
Tango

Tango

1981
×
Edit this entry  
30
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Atomic Tabasco

Atomic Tabasco

1999
×
Read the review Edit this entry  
28
Venom

Venom

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
Drive

Drive

2011
×
Read the review Edit this entry  
26
The Hunger

The Hunger

1983
×
Read the review Edit this entry  
24
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Read the review Edit this entry  
22
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Venom

Venom

2018
×
Read the review Edit this entry  
11
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Beautiful Creatures

Beautiful Creatures

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Maniac

Maniac

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Edvard Munch

Edvard Munch

1974
×
Read the review Edit this entry  
21
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
Read the review Edit this entry