Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Devil Doll

Devil Doll

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Quick

Quick

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ganga Zumba

Ganga Zumba

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Return of Dracula

The Return of Dracula

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Secret Nights of Lucrezia Borgia

The Secret Nights of Lucrezia Borgia

1982
×
Read the review Edit this entry  
22
The Outriders

The Outriders

1950
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Lisa and the Devil

Lisa and the Devil

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Caxambu!

Caxambu!

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
No Room for the Groom

No Room for the Groom

1952
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Nobody's Children

Nobody's Children

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Gorilla at Large

Gorilla at Large

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Angels of Terror

Angels of Terror

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
What You Take for Granted

What You Take for Granted

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Les Dames du bois de Boulogne

Les Dames du bois de Boulogne

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Life Begins At 17

Life Begins At 17

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Train for Durango

A Train for Durango

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cross of Iron

Cross of Iron

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Only Girl

The Only Girl

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hollywood 90028

Hollywood 90028

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lips of Blood

Lips of Blood

1975
×
★★★½
Edit this entry  
13
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Anonymous Venetian

The Anonymous Venetian

1970
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Payroll

Payroll

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Love at the Top

Love at the Top

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Merrill's Marauders

Merrill's Marauders

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
No Minor Vices

No Minor Vices

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Journey Beneath the Desert

Journey Beneath the Desert

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Locked Door

The Locked Door

1929
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Stane

Stane

2023
×
Read the review Edit this entry  
08
X: The Man with the X-Ray Eyes

X: The Man with the X-Ray Eyes

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Body

The Body

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hilda Crane

Hilda Crane

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
At Midnight I'll Take Your Soul

At Midnight I'll Take Your Soul

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rangle River

Rangle River

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Thirst for Love

Thirst for Love

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
I Am Somebody

I Am Somebody

1970
×
Read the review Edit this entry  
04
Mutiny at Fort Sharpe

Mutiny at Fort Sharpe

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blanche Fury

Blanche Fury

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Cat Has Nine Lives

The Cat Has Nine Lives

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hands of the Ripper

Hands of the Ripper

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Crook

The Crook

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
High Tension

High Tension

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Irony of Fate, or Enjoy Your Bath!

The Irony of Fate, or Enjoy Your Bath!

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Saxon Charm

The Saxon Charm

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Fear

The Fear

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mighty Flash

Mighty Flash

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry