RSS feed for Salim
  • The Long Goodbye

    ★★★★½

  • Goldman v Silverman

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★½

  • Little Women

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★★

  • The Specials

    ★★★★

  • The Irishman

  • Knives Out

    ★★★★½

  • The Two Popes

    ★★★½

  • Joker

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Ad Astra

    ★★★★½

  • Manson: Music From an Unsound Mind

    ★★★

  • Anima

    ★★★★★

  • Midsommar

    ★★★★★

  • Guédelon II. Une aventure médiévale

  • Black Mirror: Smithereens

    ★★★★

  • Black Mirror: Striking Vipers

    ★★½

  • It Must Be Heaven

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • A Hidden Life

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Bacurau

    ★★★★

  • The Dead Don't Die

    ★★★

  • Chernobyl

    ★★★★½

  • A Regular Woman

    ½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • In the Time It Takes to Get There

    ★★★★

  • The Highwaymen

    ★★★

  • Us

    ★★★★

  • Little Germans

    ★★★½

  • Blinded by the Light

    ★★★★½

  • The Great Hack

    ★★★½

  • The Farewell

    ★★★★

  • Glass

    ★★½

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★½

  • Mad God: Part 3

    ★★★

  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

    ★★★

  • Black Honey, the Life and and Poetry of Avraham Sutskever

    ★★★★½

  • Green Book

    ★★★

  • High Life

    ★★★

  • Widows

  • Edge of the Knife

    ★★★★

  • The Nightingale

    ★★★★★

  • Fahrenheit 11/9

    ★★★★

  • Suspiria

    ★★★★★

  • The Favourite

    ★★★★½

  • The Ballad of Buster Scruggs

  • Starbucks Unfiltered

  • Roma

    ★★★★★

  • My Favourite Fabric

    ★★★

  • Burning

    ★★★★

  • The House That Jack Built

    ★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★½

  • Shoplifters

    ★★★★½

  • Happy as Lazzaro

  • To the Ends of the World

    ★★★★

  • Birds of Passage

    ★★★★½

  • Avengers: Infinity War

  • Wild Wild Country

    ★★★½

  • Isle of Dogs

    ★★★★

  • Annihilation

  • Black Panther

  • Hereditary

    ★★★★½

  • Three Identical Strangers

    ★★★★

  • Black Mirror: Hang the DJ

  • Black Mirror: Arkangel

  • Black Mirror: Metalhead

  • Black Mirror: Crocodile