Sort by

Thomas has logged 43 entries for films during January 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Fair Game

Fair Game

1986
×
★★½
Edit this entry  
27
Running Scared

Running Scared

1986
×
★★★★
Edit this entry  
27
Blood Games

Blood Games

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
52 Pick-Up

52 Pick-Up

1986
×
★★★
Edit this entry  
25
The Girl Who Knew Too Much

The Girl Who Knew Too Much

1963
×
★★★½
Edit this entry  
25
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★★
Edit this entry  
24
Mr. Majestyk

Mr. Majestyk

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Breakdown

Breakdown

1997
×
★★★★
Edit this entry  
23
Joshua Tree

Joshua Tree

1993
×
½
Edit this entry  
23
The Humbling

The Humbling

2014
×
★★½
Edit this entry  
22
I, the Jury

I, the Jury

1982
×
★★★
Edit this entry  
22
Laggies

Laggies

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Kid Blue

Kid Blue

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ned Rifle

Ned Rifle

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
Blue Thunder

Blue Thunder

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Summer in La Goulette

A Summer in La Goulette

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Border

The Border

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Brink's Job

The Brink's Job

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
St. Ives

St. Ives

1976
×
★★★
Edit this entry  
16
Police Story

Police Story

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
14
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Edit this entry  
13
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Gambler

The Gambler

2014
×
½
Edit this entry  
11
Pride

Pride

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
Easy Money: Hard to Kill

Easy Money: Hard to Kill

2012
×
★★★
Edit this entry  
10
The Condemned

The Condemned

2007
×
Edit this entry  
09
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Love Is Strange

Love Is Strange

2014
×
★★★
Edit this entry  
07
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Luke and Brie Are on a First Date

Luke and Brie Are on a First Date

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Olive Kitteridge

Olive Kitteridge

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Hide and Go Seek

Hide and Go Seek

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Wise Blood

Wise Blood

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Inn on the River

The Inn on the River

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Stone Cold

Stone Cold

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
White Lightning

White Lightning

1973
×
★★★
Edit this entry  
02
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★
Edit this entry  
01
'71

'71

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
Action Jackson

Action Jackson

1988
×
★★★
Edit this entry