Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Joe Strummer: The Future Is Unwritten

Joe Strummer: The Future Is Unwritten

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Control

Control

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Killing Bono

Killing Bono

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Eden Lake

Eden Lake

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Monster

Monster

2018
×
★★½
Edit this entry  
09
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Kitchen

The Kitchen

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
What Keeps You Alive

What Keeps You Alive

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Baby Done

Baby Done

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★★
Edit this entry  
30
Unhinged

Unhinged

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
30
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
They Live

They Live

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wakefield

Wakefield

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
Cathy Come Home

Cathy Come Home

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Collateral

Collateral

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Moxie

Moxie

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Concrete Cowboy

Concrete Cowboy

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Run

Run

2020
×
★★½
Edit this entry  
03
Stray

Stray

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
Sleepers

Sleepers

1996
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Greta

Greta

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Glitch in the Matrix

A Glitch in the Matrix

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Amélie

Amélie

2001
×
★★★
Edit this entry  
24
The Columnist

The Columnist

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Mouthpiece

Mouthpiece

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Deadly Illusions

Deadly Illusions

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Omen

The Omen

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Justine

Justine

2021
×
★★
Edit this entry  
11
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Edit this entry