• Funny Pages

    Funny Pages

    ★★★½

    As a fan of comics (Sergio Aragonés and Antonio Prohías) and being familiar with R. crumb’s work I really enjoyed the aesthetic and style of this film along with its dialog and sound.

    The first act had me really invested, but I feel as though the second act, beginning with the deepening of Rob’s relationship with Wallace, felt unfinished leaving me feeling a bit high and dry.

    Despite this, I still really enjoyed this film. Holy fuck it was hilarious,…

  • H.M. Pulham, Esq.

    H.M. Pulham, Esq.

    ★★★★

    What a fantastic film. The acting was just spectacular and was a beautifully told slice of life drama. Would watch again.

  • Burden of Dreams

    Burden of Dreams

    ★★★★

    Herzog is a mad man

  • Nope

    Nope

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Not at all what I expected.

    Really enjoyed this, the “Gordy’s Home!” scenes were awesome. A sort of lost media horror type of story that was really cool. 

    Loved Jordan’s AKIRA homages with the Jean Jackets crush scenes and Em’s Kaneda bike slide.

  • Grown Ups

    Grown Ups

    This causes me to suffer great pain.

  • Jersey Boys

    Jersey Boys

    ★★½

    Yeah it was fine.

    The stage version it’s based on is much better.

  • Top Gun: Maverick

    Top Gun: Maverick

    ★★★★

    (I saw this in IMAX and I urge you to do the same)


    Wow. I was extremely pleasantly surprised by this. I have so many good things to say.

    Stellar performances all around, I’m by NO MEANS a fan of Tom but I felt he had a great degree of vulnerability as Maverick. Miles Teller was also just fantastic as Rooster. Other highlights for me were Jon Hamm, Glen Powell, Monica Barbaro, and Lewis Pullman. Entire cast was great. The…

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★½

    Remember when movies used to be good?

    I don’t anymore.

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★★★★½

    Loved this. What a fantastic mix of everything. Beyond words. Will rewatch soon.

    This is a must see in the theatre.

  • X

    X

    ★★★½

    I did not know what to expect and I got something I did not expect. Had a fun time and enjoyed the setting and the way this film explored some of its key characters. Something I feel we don’t get often in horror.

    Interested in seeing Pearl when it releases.

  • The Batman

    The Batman

    ★★★½

    Enjoyed this. Great performances all around and some gorgeous cinematography.

    Biggest complaint was it’s length, felt the first hour and forty minutes was great but it really started lagging the last hour. 

    This film could have AT LEAST had 20 minutes cut.

    I thought Zoe was great, but the character of Catwoman was still very male gaze. I felt that the attempt at a backstory and reasoning for who she is/what she does was subpar. Was hoping for something new but alas here we are.

    Would watch again but not for a while.

  • Soylent Green

    Soylent Green

    ★★★★

    Been wanting to see this for a long time, and thoroughly enjoyed the film.

    With a vibrant 70s vibe, a lot of correct predictions of 2022, Charlton Heston, and a dystopian world that’s all too familiar, how could you not enjoy Soylent Green?