• Don't Look Up

    ★★★½

  • The Unforgivable

    ★★★½

  • The Lost Daughter

    ★★★★½

  • Soul

    ★★★★★

  • Love Affair(s)

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★

  • The Professor and the Madman

    ★★★★★

  • Bird Box

    ★★★

  • Nappily Ever After

    ★★★★★

  • Green Book

    ★★★½

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★

  • Roma

    ★★★★½

  • How to Get Over a Breakup

    ★★★★★

  • Bucket List

    ★★★★

  • Period. End of Sentence.

    ★★★★★

  • Sunday's Illness

    ★★★★★

  • The Tale

    ★★★★½

  • The Post

  • Phantom Thread

    ★★★

  • Wonder

    ★★★★★

  • The Bookshop

    ★½

  • mother!

  • Lady Bird

    ★★★½

  • Loving Vincent

    ★★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★★

  • On the Beach at Night Alone

    ★★★★★

  • On Body and Soul

    ★★★★★

  • The Bar

    ★★★★★

  • My Happy Family

    ★★★★½

  • A Ghost Story

    ★★★★★

  • Mudbound

    ★★★★★

  • Unrest

    ★★★★★

  • Dangal

  • Fences

    ★★★★★

  • This Beautiful Fantastic

    ★★★★

  • 20th Century Women

    ★★★★★

  • Lion

  • Hacksaw Ridge

  • Nocturnal Animals

    ★★★★★

  • Moonlight

    ½

  • Arrival

    ★★★★

  • Tony Robbins: I Am Not Your Guru

    ★★★★★

  • The Salesman

  • The Red Turtle

    ★★★½

  • Paterson

  • The Nice Guys

  • The Second Night

    ★★★★★

  • Life and a Day

  • Manchester by the Sea

    ★★★★★

  • The Age of Loneliness

  • A Man Called Ove

  • The Dressmaker

  • Maggie's Plan

  • The Martian

    ★★★★★

  • Demolition

  • The Monster of Mangatiti

  • Room

    ★★★★★

  • The Lobster

  • Youth

  • Sicario

  • Carol

  • The Age of Adaline

  • 45 Years

  • Brooklyn

    ½

  • Mistress America

    ★★★½

  • Big Eyes

  • Kingsman: The Secret Service

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★

  • Still Alice

  • The Lesson

    ★★★★★

  • The Imitation Game

  • The Blue Elephant

    ★★★★