Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Sam F Robertson

Sam F Robertson

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Sam F
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Sam F’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Magic Mike

    Magic Mike 2012

    ★★★★ Watched by Sam F Robertson 19 Sep 2019

    Is not about strippers. . . Is about the people who works as strippers.

  • Rocketman

    Rocketman 2019

    ★★★ Watched by Sam F Robertson 05 Sep 2019

    What a disappointed. Is the same plot as Bohemian Rhapsody, but with musical numbers... still better.

  • Bohemian Rhapsody

    Bohemian Rhapsody 2018

    ★½ Watched by Sam F Robertson 04 Nov 2018

    Dishonest cinema.
    One star for the Live Aid performance... half for the "recording" montage.

  • Chicken Little

    Chicken Little 2005

    ★★½ Added by Sam F Robertson

    It was better when I was a kid.

  • Cinema Paradiso

    Cinema Paradiso 1988

    ★★★★★ Added by Sam F Robertson

    K I N O

  • GoodFellas

    GoodFellas 1990

    ★★★★★ Added by Sam F Robertson

    As far as I can remember... everyone talk about this film.
    There are much reasons why we need talk about it.
    148 minutes is too short.

  • The Last American Virgin

    The Last American Virgin 1982

    ★★★★ Added by Sam F Robertson

    I don't know they made biopic of me.
    I expect a cliché teen comedy, but is more serious and sad. The ending... a classic.

  • Batman v Superman: Dawn of Justice

    Batman v Superman: Dawn of Justice 2016

    ½ Added by Sam F Robertson

    Could be a good film, but Snyder direct this, is too long for a climax so boring... pretends be art, but is not.
    Also Gal Gadot rocks.

  • Inglourious Basterds

    Inglourious Basterds 2009

    ★★★★★ Added by Sam F Robertson

    The reason why I started love films.

  • Blade Runner

    Blade Runner 1982

    ★★★★★ Added by Sam F Robertson

    The Final Cut: MASTERPIECE
    The Director's Cut: OK
    US and Internacional Cut: Meh
    Workprint: Damn good!!!

  • The Social Network

    The Social Network 2010

    ★★★★★ Added by Sam F Robertson

    All about this film is perfect, no complains.
    Is the best film of 2010s.

  • 2001: A Space Odyssey

    2001: A Space Odyssey 1968

    ★★★★★ Added by Sam F Robertson

    The best example of PURE KINO.

Newer
Older
  • 1
  • …
  • 68
  • 69
  • 70
  • 71
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro