• The Jungle Book

    ★★★

  • Pee-wee's Big Holiday

    ★★

  • Batman v Superman: Dawn of Justice

    ★★½

  • Allegiant

    ★½

  • 10 Cloverfield Lane

    ★★★½

  • Zootopia

    ★★½

  • Deadpool

    ★★½

  • Hail, Caesar!

    ★★★½

  • The Revenant

    ★★½

  • The Hateful Eight

    ★★★½

  • Creed

    ★★★½

  • The Big Short

    ★★★

  • The Martian

    ★★★½

  • Spotlight

    ★★★★

  • Anomalisa

    ★★★★★

  • Room

    ★★★

  • The Lobster

    ★★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★

  • Knight of Cups

    ★★★

  • The Witch

    ★★★½

  • Ex Machina

    ★★★½

  • Big Eyes

  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies

  • Happy Valley

  • American Sniper

  • Selma

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

  • Actress

  • A Most Violent Year

  • Interstellar

  • Big Hero 6

  • Citizenfour

  • The Overnighters

  • Inherent Vice

  • Gone Girl

  • The Boxtrolls

    ★★½

  • This Is Where I Leave You

    ★★

  • The Theory of Everything

  • Top Five

  • Beyond the Lights

  • Nightcrawler

  • Wild

  • Rosewater

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

  • God Help the Girl

  • The Giver

    ★½

  • The One I Love

  • Teenage Mutant Ninja Turtles

    ★½

  • Get on Up

    ★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★½

  • Lucy

    ★★★★

  • Magic in the Moonlight

    ★★

  • Hercules

    ★★½

  • I Origins

    ★★

  • The Purge: Anarchy

    ★★

  • Tammy

    ★★½

  • Deliver Us from Evil

    ★★★

  • Dawn of the Planet of the Apes

    ★★★½

  • Transformers: Age of Extinction

  • The Case Against 8

  • Jersey Boys

    ★★½

  • 22 Jump Street

    ★★★

  • Edge of Tomorrow

    ★★★½

  • Stand Clear of the Closing Doors

    ★★★½

  • Cold in July

    ★½

  • Two Days, One Night

  • Goodbye to Language

  • Foxcatcher

  • Bird People

  • The Homesman

  • Force Majeure

  • The Rover

    ★★