Highest rated films

  • Onward

    ★★★★½

  • Disclosure

    ★★★★½

  • Last and First Men

    ★★★★½

  • Hamilton

    ★★★★

  • The Hunt

    ★★★★

  • The King of Staten Island

    ★★★½

  • Miss Americana

    ★★★½

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Florida Project

    ★★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • Oldboy

    ★★★★★

  • A Ghost Story

    ★★★★★

  • The Act of Killing

    ★★★★★

  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    ★★★★★

  • One Cut of the Dead

    ★★★★★

  • Mishima: A Life in Four Chapters

    ★★★★★

  • Tampopo

    ★★★★★

  • Hereditary

    ★★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★★½

  • Booksmart

    ★★★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 110 Films watched
  • 15.7 Average per month
  • 3.9 Average per week

Milestones

First Film

Good Boys

Jan 1

Last Film

Clueless

Jul 7

Genres, Countries & Languages

Drama
65 films
Thriller
32 films
Comedy
31 films
Mystery
19 films
Horror
17 films
Romance
14 films
Crime
12 films
Documentary
12 films
Sci Fi
11 films
Animation
8 films
USA
78 films
UK
14 films
Japan
13 films
France
12 films
South Korea
5 films
Belgium
3 films
Denmark
3 films
New Zealand
3 films
Canada
3 films
Iceland
2 films
English
95 films
Japanese
14 films
French
14 films
Spanish
7 films
German
6 films
Chinese
6 films
Italian
5 films
Korean
5 films
Portuguese
2 films
Cantonese
2 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 91 Added 461

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Samantha’s most liked review

A Ghost Story

★★★★★

Struggling to comprehend how this very small film about the very most literal and simplistic representation of death, the sheet ghost, manages to tell such a cosmic and monumental story about loss. A profoundly intimate film.

More reviews

Samantha’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Purge
Average weighted rating:

2.6

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Bad Boys
Average weighted rating:

3.8

Films Samantha watched in 2020

  • Clueless
  • One Cut of the Dead
  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
  • Society
  • The Game
  • Hamilton
  • The Thin Blue Line
  • Easy A
  • Disclosure
  • Game Night
  • Shirkers
  • Filmworker
  • Mulholland Drive
  • Videodrome
  • Akira
  • Princess Mononoke
  • Porco Rosso
  • Malcolm X
  • If Beale Street Could Talk
  • Just Mercy
  • The First Monday in May
  • Tickled
  • BlacKkKlansman
  • The King of Staten Island
  • Funny Games
  • The Purge
  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion
  • The Stanford Prison Experiment
  • Blindspotting
  • 13th
  • Tampopo
  • Last and First Men
  • Whisper of the Heart
  • Mishima: A Life in Four Chapters
  • Your Name.
  • Office Space
  • Sympathy for Lady Vengeance
  • A Ghost Story
  • Under the Silver Lake
  • Groundhog Day
  • Bacurau
  • Tigertail
  • Ran
  • Perfect Blue
  • Burning
  • Parasite
  • Anima
  • Thoroughbreds
  • Bad Boys
  • The Last Black Man in San Francisco
  • The Half of It
  • First Reformed
  • Ikiru
  • Rear Window
  • Raw
  • Bad Education
  • Election
  • Mommy
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Hereditary
  • Climax
  • Love
  • Green Room
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • The Grand Budapest Hotel
  • The Cabin in the Woods
  • The Kingmaker
  • Boogie Nights
  • Bad Times at the El Royale
  • Nightcrawler
  • Yi Yi
  • Coherence
  • Inside Llewyn Davis
  • The Neon Demon
  • Tangerine
  • The Florida Project
  • What We Do in the Shadows
  • Emma.
  • Punch-Drunk Love
  • Phantom Thread
  • Under the Skin
  • GoodFellas
  • Apocalypse Now
  • Black Swan
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Synecdoche, New York
  • Ready or Not
  • The Platform
  • The Hunt
  • Stoker
  • Oldboy
  • There Will Be Blood
  • Whiplash
  • Shutter Island
  • Zodiac
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Annihilation
  • Contagion
  • Onward
  • Never Rarely Sometimes Always
  • Memories of Murder
  • Booksmart
  • Sorry to Bother You
  • Miss Americana
  • Little Women
  • Jojo Rabbit
  • One Child Nation
  • The Act of Killing
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Good Boys

World Map

Highly rated films Samantha is yet to see

  • Ben Platt: Live from Radio City Music Hall
  • Middleditch & Schwartz
  • Chunky Shrapnel
  • Minari
  • Happiness Continues
  • Whitmer Thomas: The Golden One
  • Boys State
  • Dick Johnson Is Dead

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more