Sort by

samantha 🧚🏼‍♀️ has logged 114 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Dirt

The Dirt

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Second Act

Second Act

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Ref

The Ref

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Johnny Got His Gun

Johnny Got His Gun

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★
Edit this entry  
01
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Irreversible

Irreversible

2002
×
Read the review Edit this entry  
30
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rounders

Rounders

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sling Blade

Sling Blade

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
American History X

American History X

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fun Size

Fun Size

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Terrifier

Terrifier

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Like Father

Like Father

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
My Week With Marilyn

My Week With Marilyn

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
John & Yoko: Above Us Only Sky

John & Yoko: Above Us Only Sky

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Secret Life of Pets 2

The Secret Life of Pets 2

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Crush

The Crush

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ben Is Back

Ben Is Back

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ma

Ma

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry