Sort by

samara has logged 67 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay

Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
Read the review Edit this entry  
28
Monster

Monster

2003
×
Read the review Edit this entry  
20
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
Read the review Edit this entry  
17
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Incredible Jessica James

The Incredible Jessica James

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Inception

Inception

2010
×
Read the review Edit this entry  
30
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
Read the review Edit this entry  
07
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★★½
Edit this entry  
15
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Edit this entry  
15
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Krisha

Krisha

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Eric Andre: Legalize Everything

Eric Andre: Legalize Everything

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Joe Mande's Award-Winning Comedy Special

Joe Mande's Award-Winning Comedy Special

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jeffrey Epstein: Filthy Rich

Jeffrey Epstein: Filthy Rich

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Platform

The Platform

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry