Sort by

Samara has logged 103 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall

The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★
Edit this entry  
14
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
S. Darko

S. Darko

2009
×
Read the review Edit this entry  
13
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kevin Hart: Irresponsible

Kevin Hart: Irresponsible

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Robin Hood

Robin Hood

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Russell Brand: Re:Birth

Russell Brand: Re:Birth

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
She's Out of My League

She's Out of My League

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Cam

Cam

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tag

Tag

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Love & Basketball

Love & Basketball

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★½
Edit this entry  
04
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Opera

Opera

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
It

It

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry