RSS feed for samarthbhaskar

samarthbhaskar has logged 108 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
White God

White God

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Star Wars

Star Wars

1977
×
Read the review Edit this entry  
14
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Abuse of Weakness

Abuse of Weakness

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Secret in Their Eyes

Secret in Their Eyes

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Sweet Micky for President

Sweet Micky for President

2015
×
Read the review Edit this entry  
22
Wild

Wild

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
By the Sea

By the Sea

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spectre

Spectre

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
If I Want to Whistle, I Whistle

If I Want to Whistle, I Whistle

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nasty Baby

Nasty Baby

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Truth

Truth

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Starlet

Starlet

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Room

Room

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Antares

Antares

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Victoria

Victoria

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Taxi

Taxi

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Junun

Junun

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Martian

The Martian

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Meet the Patels

Meet the Patels

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Gangs of Wasseypur - Part 2

Gangs of Wasseypur - Part 2

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gangs of Wasseypur - Part 1

Gangs of Wasseypur - Part 1

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Best of Enemies

Best of Enemies

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Meru

Meru

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Grandma

Grandma

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Chan Is Missing

Chan Is Missing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Actress

Actress

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry