RSS feed for samarthbhaskar

samarthbhaskar has logged 135 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Fences

Fences

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lion

Lion

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Barry

Barry

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
2046

2046

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Space Jam

Space Jam

1996
×
Read the review Edit this entry  
28
Minority Report

Minority Report

2002
×
Read the review Edit this entry  
27
Live Free or Die Hard

Live Free or Die Hard

2007
×
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
Read the review Edit this entry  
18
Inception

Inception

2010
×
Read the review Edit this entry  
18
The Matrix

The Matrix

1999
×
Read the review Edit this entry  
15
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Loving

Loving

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Gimme Danger

Gimme Danger

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Middle of Nowhere

Middle of Nowhere

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
White Girl

White Girl

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Martian

The Martian

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Snowden

Snowden

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Southside with You

Southside with You

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sully

Sully

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Morris from America

Morris from America

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★
Read the review Edit this entry