RSS feed for samarthbhaskar

samarthbhaskar has logged 167 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Clue

Clue

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Wind River

Wind River

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dangal

Dangal

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Trip to Spain

The Trip to Spain

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Justice League

Justice League

2017
×
Read the review Edit this entry  
19
Fools Rush In

Fools Rush In

1997
×
Read the review Edit this entry  
18
The Dinner

The Dinner

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
16
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Graduation

Graduation

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ten

Ten

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Last Flag Flying

Last Flag Flying

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jim & Andy: The Great Beyond - Featuring a Very Special, Contractually Obligated Mention of Tony Clifton

Jim & Andy: The Great Beyond - Featuring a Very Special, Contractually Obligated Mention of Tony Clifton

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Caché

Caché

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Square

The Square

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
In America

In America

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
To Rome with Love

To Rome with Love

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Human Flow

Human Flow

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Crooklyn

Crooklyn

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Christine

Christine

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lucky

Lucky

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Day After

The Day After

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry