2013

samarthbhaskar samarthbhaskar’s year in review

samarthbhaskar’s highest rated films

  • All Is Lost

    ★★★★½

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★

  • The King's Speech

    ★★★½

  • Dallas Buyers Club

    ★★★½

  • Ruby Sparks

    ★★★

  • Side Effects

    ★★★

  • Magic Mike

    ★★★

  • Promised Land

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 11 Films watched
  • 0.9 Average per month
  • 0.2 Average per week

Milestones

First Film

All Is Lost

Nov 2

Last Film

The Wolverine

Dec 8

Genres, Countries & Languages

Drama
9 films
Action
4 films
Thriller
3 films
Adventure
2 films
Comedy
2 films
History
2 films
Fantasy
2 films
Crime
1 film
Sci Fi
1 film
Romance
1 film
USA
10 films
UK
3 films
France
1 film
English
11 films
French
2 films
Japanese
1 film
Korean
1 film

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Director

Crew

samarthbhaskar’s most liked review

The King's Speech

★★★½

I was convinced then, as I am now, I don't think this film deserved the Oscar attention it received. None the less, it's a fine film.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Inside Llewyn Davis
Average weighted rating:

4.0

Lowest Average

Oldboy
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Inside Llewyn Davis
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Promised Land
Average weighted rating:

3.0

Films watched in 2013

  • The Wolverine
  • Inside Llewyn Davis
  • Ruby Sparks
  • Oldboy
  • The King's Speech
  • Side Effects
  • Olympus Has Fallen
  • Magic Mike
  • Dallas Buyers Club
  • Promised Land
  • All Is Lost

Highly rated films samarthbhaskar missed

  • No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad
  • Hope
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Bo Burnham: What.
  • The Arrested Development Documentary Project
  • Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend
  • Doctor Who: The Day of the Doctor
  • The Wolf of Wall Street

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more