2014

samarthbhaskar samarthbhaskar’s year in review

samarthbhaskar’s highest rated films

  • Life Itself

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Boogie Nights

    ★★★★★

  • Boyhood

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★★

  • Reservoir Dogs

    ★★★★½

  • Harold and Maude

    ★★★★½

  • The Hunt

    ★★★★½

  • The Act of Killing

    ★★★★½

  • The Past

    ★★★★½

  • Nightcrawler

    ★★★★

  • Inherent Vice

    ★★★★

  • The Kid with a Bike

    ★★★★

  • Bernie

    ★★★★

  • The Lego Movie

    ★★★★

  • Blue Ruin

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 55 Films watched
  • 4.6 Average per month
  • 1.1 Average per week

Milestones

First Film

Don Jon

Jan 2

Last Film

Life Itself

Dec 28

Genres, Countries & Languages

Drama
41 films
Comedy
15 films
Romance
12 films
Thriller
9 films
Crime
8 films
Sci Fi
6 films
Action
5 films
Adventure
5 films
Documentary
5 films
Mystery
3 films
USA
43 films
France
9 films
UK
7 films
Germany
5 films
Denmark
4 films
Belgium
4 films
Italy
2 films
Sweden
2 films
Norway
2 films
Poland
1 film
English
51 films
French
6 films
Spanish
3 films
Polish
2 films
German
2 films
Japanese
2 films
Arabic
2 films
Norwegian
1 film
Portuguese
1 film
Swedish
1 film

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 1

Watchlist

Stars

Directors

Crew

samarthbhaskar’s most liked review

The Kid with a Bike

★★★★

Kids like Cyril are the reason I'm afraid of ever being a father. But stories like this are also the reason why I know it's one of the most important things I can ever do.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Whiplash
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Noah
Average weighted rating:

2.7

Most Popular

Guardians of the Galaxy
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Padre nuestro
Average weighted rating:

3.3

Films watched in 2014

  • Life Itself
  • Only Lovers Left Alive
  • Citizenfour
  • Top Five
  • Force Majeure
  • Interstellar
  • Nightcrawler
  • Kill Bill: Vol. 2
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Birdman
  • Inherent Vice
  • Men, Women & Children
  • Gone Girl
  • Whiplash
  • Reservoir Dogs
  • Boogie Nights
  • 28 Hotel Rooms
  • The Skeleton Twins
  • Nymphomaniac: Vol. I
  • The Congress
  • Starred Up
  • The Kid with a Bike
  • The One I Love
  • It Felt Like Love
  • A Most Wanted Man
  • Harold and Maude
  • Guardians of the Galaxy
  • Wish I Was Here
  • Slacker
  • The Comedy
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Padre nuestro
  • The Immigrant
  • Omar
  • Boyhood
  • Bernie
  • The Lego Movie
  • Blue Ruin
  • Obvious Child
  • Like Someone in Love
  • Noah
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Blue Is the Warmest Color
  • Flawless
  • A Late Quartet
  • The Hunt
  • Mitt
  • Museum Hours
  • The Act of Killing
  • The Spectacular Now
  • Leviathan
  • Her
  • The Past
  • American Hustle
  • Don Jon

Highly rated films samarthbhaskar missed

  • Over the Garden Wall
  • The Look of Silence
  • The Grand Budapest Hotel
  • Black Mirror: White Christmas
  • The Salt of the Earth
  • Roger Waters: The Wall
  • Song of the Sea
  • She's Beautiful When She's Angry

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more