2015

samarthbhaskar samarthbhaskar’s year in review

samarthbhaskar’s highest rated films

  • Manhattan

    ★★★★★

  • Spotlight

    ★★★★★

  • Hannah and Her Sisters

    ★★★★★

  • Phoenix

    ★★★★★

  • Gangs of Wasseypur - Part 2

    ★★★★★

  • The End of the Tour

    ★★★★★

  • Inside Out

    ★★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • The Big Lebowski

    ★★★★★

  • Chinatown

    ★★★★★

  • Selma

    ★★★★★

  • Clouds of Sils Maria

    ★★★★½

  • Sicario

    ★★★★½

  • The Lobster

    ★★★★½

  • Rounders

    ★★★★½

  • Blade Runner

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 108 Films watched
  • 9 Average per month
  • 2.1 Average per week

Milestones

First Film

Selma

Jan 1

Most Watched

Mission: Impossible - Rogue Nation

twice

Last Film

White God

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
64 films
Comedy
30 films
Thriller
25 films
Action
22 films
Crime
18 films
Documentary
16 films
Adventure
14 films
Sci Fi
13 films
Mystery
12 films
Romance
10 films
USA
79 films
UK
18 films
France
8 films
Germany
6 films
Ireland
4 films
Canada
4 films
Hong Kong
3 films
Spain
3 films
Australia
3 films
India
3 films
English
98 films
German
13 films
Spanish
10 films
French
6 films
Russian
4 films
Cantonese
3 films
Hindi
3 films
Chinese
3 films
Hungarian
3 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

samarthbhaskar’s most liked review

Spectre

★½

More Lea Seydoux. Less everything else, please.

Also, where did the Sam Mendes of REVOLUTIONARY ROAD and JARHEAD go? I want that guy back.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Star Wars
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Aloha
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

I Am Secretly An Important Man
Average weighted rating:

3.4

Films watched in 2015

  • White God
  • The Hateful Eight
  • Clouds of Sils Maria
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Star Wars
  • Manhattan
  • The Big Short
  • Tangerine
  • Abuse of Weakness
  • Chi-Raq
  • Creed
  • Secret in Their Eyes
  • Sweet Micky for President
  • Wild
  • Carol
  • By the Sea
  • Brooklyn
  • Spotlight
  • Spectre
  • If I Want to Whistle, I Whistle
  • Nasty Baby
  • Truth
  • Starlet
  • Room
  • Antares
  • The Assassin
  • Victoria
  • Bridge of Spies
  • Taxi
  • Steve Jobs
  • Junun
  • Magnolia
  • The Martian
  • Sicario
  • Hannah and Her Sisters
  • O Brother, Where Art Thou?
  • The Lobster
  • Meet the Patels
  • Phoenix
  • Gangs of Wasseypur - Part 2
  • Gangs of Wasseypur - Part 1
  • Best of Enemies
  • Meru
  • Queen of Earth
  • Grandma
  • Mistress America
  • Straight Outta Compton
  • Chan Is Missing
  • Actress
  • The Man from Nowhere
  • Irrational Man
  • The End of the Tour
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Southpaw
  • I Am Secretly An Important Man
  • Tig
  • Ant-Man
  • John Wick
  • Barking Dogs Never Bite
  • Trainwreck
  • Amy
  • A Simple Life
  • What Happened, Miss Simone?
  • Dope
  • High Fidelity
  • Baby's Day Out
  • Inside Out
  • Jurassic World
  • Love & Mercy
  • Aloha
  • Mad Max: Fury Road
  • Avengers: Age of Ultron
  • Adult Beginners
  • Howard Zinn: You Can't Be Neutral on a Moving Train
  • Citizen Kane
  • Ex Machina
  • Furious 7
  • The Big Lebowski
  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief
  • It Follows
  • While We're Young
  • Listen Up Philip
  • The Sunset Limited
  • Buzzard
  • What We Do in the Shadows
  • 20 Feet from Stardom
  • Rounders
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Chappie
  • Mrs. Doubtfire
  • The Heart Machine
  • Blade Runner
  • The Internship
  • Wild Tales
  • Inside Man
  • For the Love of Movies: The Story of American Film Criticism
  • 3 Women
  • Page One: Inside the New York Times
  • Edge of Tomorrow
  • Still Alice
  • Rosemary's Baby
  • Enemy
  • Ida
  • Chinatown
  • Nebraska
  • Frank
  • Selma

Highly rated films samarthbhaskar missed

  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • The Second Mother
  • Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live
  • This Is England '90
  • Embrace of the Serpent
  • Son of Saul
  • Bitter Lake
  • Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more