2017

samarthbhaskar samarthbhaskar’s year in review

samarthbhaskar’s highest rated films

  • Her

    ★★★★★

  • Sicario

    ★★★★★

  • Logan Lucky

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • Graduation

    ★★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★★

  • Caché

    ★★★★★

  • Aparajito

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Pather Panchali

    ★★★★★

  • The Florida Project

    ★★★★★

  • Before Midnight

    ★★★★★

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★★★

  • Office Space

    ★★★★★

  • Richard Pryor: Live in Concert

    ★★★★★

  • The In-Laws

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 167 Films watched
  • 13.9 Average per month
  • 3.2 Average per week

Milestones

First Film

Paterson

Jan 5

Most Watched

Wind River

twice

Spider-Man: Homecoming

twice

Logan Lucky

twice

Last Film

Girls Trip

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
109 films
Comedy
55 films
Thriller
39 films
Action
31 films
Crime
29 films
Romance
28 films
Mystery
20 films
Sci Fi
17 films
Adventure
16 films
Horror
11 films
USA
132 films
France
19 films
UK
16 films
Germany
8 films
Canada
7 films
Belgium
4 films
Italy
4 films
Iran
4 films
Ireland
3 films
Brazil
3 films
English
149 films
French
17 films
Spanish
15 films
German
9 films
Italian
7 films
Portuguese
6 films
Japanese
6 films
Cantonese
4 films
Korean
3 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

samarthbhaskar’s most liked review

Things to Come

★★★★★

There's a passage from Rousseau that Nathalie (Isabelle Huppert who is, perhaps next to Juliette Binoche and Maggie Cheung, the best working actress in the world) teaches to her students in the 3rd act of this film. It is a passage about desire supplanting or superseding happiness. That it is…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Whiplash
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

The Dinner
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Night Catches Us
Average weighted rating:

3.3

Films watched in 2017

  • Girls Trip
  • Clue
  • Her
  • The Avengers
  • Wind River
  • Dangal
  • Sicario
  • Spider-Man: Homecoming
  • Logan Lucky
  • The Trip to Spain
  • Justice League
  • Fools Rush In
  • The Dinner
  • The Big Sick
  • Call Me by Your Name
  • The Shape of Water
  • Graduation
  • The Disaster Artist
  • What We Do in the Shadows
  • Logan Lucky
  • Ten
  • Last Flag Flying
  • Jim & Andy: The Great Beyond
  • She's Gotta Have It
  • Mudbound
  • Caché
  • Wonderstruck
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Get Out
  • The Square
  • Aparajito
  • Lady Bird
  • In America
  • Thor: Ragnarok
  • To Rome with Love
  • Pather Panchali
  • Hocus Pocus
  • Human Flow
  • Crooklyn
  • Trading Places
  • Margot at the Wedding
  • The Florida Project
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Christine
  • Kicking and Screaming
  • Lucky
  • The Florida Project
  • Before Midnight
  • The Day After
  • Blade Runner 2049
  • 3 Generations
  • Gone Baby Gone
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Kingsman: The Golden Circle
  • Jerry Before Seinfeld
  • Barefoot in the Park
  • mother!
  • The Diary of a Teenage Girl
  • Under Siege
  • Léon: The Professional
  • Office Space
  • The Founder
  • Paradox
  • Richard Pryor: Live in Concert
  • The Squid and the Whale
  • Ocean's Eleven
  • The In-Laws
  • Haywire
  • Something Wild
  • Patti Cake$
  • I, Daniel Blake
  • The Incredible Jessica James
  • Good Time
  • Wind River
  • Detroit
  • Jackie Brown
  • For a Good Time, Call...
  • Already Tomorrow in Hong Kong
  • Ri¢hie Ri¢h
  • Following
  • Dunkirk
  • Husbands
  • Win It All
  • War for the Planet of the Apes
  • The Young One
  • Spider-Man: Homecoming
  • A Ghost Story
  • Mommy
  • In Transit
  • The Beguiled
  • Rounders
  • Okja
  • The Big Sick
  • Baby Driver
  • Lost in America
  • Nightcrawler
  • Shimmer Lake
  • No Country for Old Men
  • Coming to America
  • The Big Chill
  • Landline
  • It Comes at Night
  • News from Home
  • Speed
  • Wonder Woman
  • Batman: The Killing Joke
  • La Haine
  • Alien: Covenant
  • The Edge of Seventeen
  • Kubo and the Two Strings
  • The Accountant
  • Léon Morin, Priest
  • American Honey
  • Things to Come
  • Snatched
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Winter's Bone
  • Ghost in the Shell
  • Night Catches Us
  • Tramps
  • Free Fire
  • The Lost City of Z
  • Your Name.
  • Silence
  • Colossal
  • The Fate of the Furious
  • Everybody Wants Some!!
  • Nashville
  • All This Panic
  • The Invitation
  • Kedi
  • Life
  • Dave Chappelle: Deep in the Heart of Texas
  • Train to Busan
  • Dave Chappelle: The Age of Spin
  • Medicine for Melancholy
  • Personal Shopper
  • Kong: Skull Island
  • Chungking Express
  • Mystic River
  • Logan
  • Shotgun Stories
  • Get Out
  • Whiplash
  • The Lego Batman Movie
  • John Wick: Chapter 2
  • The Witch
  • Julieta
  • The Salesman
  • Digging for Fire
  • Whiskey Tango Foxtrot
  • Captain Fantastic
  • Toni Erdmann
  • Aquarius
  • About Elly
  • Fatima
  • The Salesman
  • Unbreakable
  • Split
  • Forgetting Sarah Marshall
  • Little Men
  • Children of Men
  • 13th
  • Other People
  • Cameraperson
  • 20th Century Women
  • Paterson

Highly rated films samarthbhaskar missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Hans Zimmer Live in Prague
  • Paddington 2
  • Saturation
  • LA 92
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • One Cut of the Dead

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more