2018

samarthbhaskar samarthbhaskar’s year in review

samarthbhaskar’s highest rated films

  • Burning

    ★★★★★

  • The Conversation

    ★★★★★

  • Private Life

    ★★★★★

  • Roma

    ★★★★★

  • Support the Girls

    ★★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★★

  • Yi Yi

    ★★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Monrovia, Indiana

    ★★★★½

  • Big Night

    ★★★★½

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★½

  • Skate Kitchen

    ★★★★½

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★½

  • A Quiet Passion

    ★★★★½

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★½

  • Dumb and Dumber

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 70 Films watched
  • 5.8 Average per month
  • 1.3 Average per week

Milestones

First Film

Ingrid Goes West

Jan 1

Last Film

Home Alone

Dec 20

Genres, Countries & Languages

Drama
39 films
Comedy
28 films
Thriller
13 films
Adventure
10 films
Mystery
9 films
Sci Fi
9 films
Action
9 films
Crime
8 films
Romance
8 films
Fantasy
4 films
USA
57 films
France
8 films
UK
8 films
Canada
4 films
China
3 films
Belgium
3 films
Germany
3 films
Poland
1 film
Portugal
1 film
Qatar
1 film
English
65 films
French
7 films
Spanish
4 films
Japanese
3 films
Korean
3 films
Russian
2 films
Chinese
2 films
Swahili
1 film
Swedish
1 film
Cantonese
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Director

Crew

samarthbhaskar’s most liked review

How It Ends

Watched it while doing a long stationary bike ride at the gym. It was not good. But it was better than looking at the wall.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Yi Yi
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

How It Ends
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Black Panther
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Ava
Average weighted rating:

3.4

Films watched in 2018

  • Home Alone
  • Tickled
  • Creed II
  • BPM (Beats per Minute)
  • Dumb and Dumber
  • The Raid
  • Burning
  • Halloween
  • Monrovia, Indiana
  • Big Night
  • Hereditary
  • Mid90s
  • The Conversation
  • Venom
  • Funny People
  • Private Life
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • A Star Is Born
  • Roma
  • Fahrenheit 11/9
  • The Sisters Brothers
  • To All the Boys I've Loved Before
  • Rumor Has It...
  • The Wife
  • Support the Girls
  • Before the Devil Knows You're Dead
  • Crazy Rich Asians
  • Skate Kitchen
  • Shattered Glass
  • BlacKkKlansman
  • Mission: Impossible - Fallout
  • How It Ends
  • Blindspotting
  • Ant-Man and the Wasp
  • Three Identical Strangers
  • Sorry to Bother You
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Liar Liar
  • Eighth Grade
  • Blockers
  • Coco
  • Deadpool 2
  • Game Night
  • Lean on Pete
  • Milla
  • Ava
  • Isle of Dogs
  • The Death of Stalin
  • Annihilation
  • Black Panther
  • Loving Vincent
  • Columbus
  • Sunlight Jr.
  • The Paper
  • The Cloverfield Paradox
  • Star Wars: The Last Jedi
  • 2 Days in Paris
  • Happy End
  • Molly's Game
  • Yi Yi
  • Mr. Roosevelt
  • A Quiet Passion
  • Miss Sloane
  • I, Tonya
  • Brawl in Cell Block 99
  • Moonstruck
  • When Harry Met Sally...
  • The Post
  • Phantom Thread
  • Ingrid Goes West

Highly rated films samarthbhaskar missed

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Springsteen On Broadway
  • Minding the Gap
  • Shoplifters
  • The Favourite

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more