Sam has logged 134 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Edit this entry  
28
A Company Man

A Company Man

2012
×
★★½
Edit this entry  
28
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★
Edit this entry  
27
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★
Edit this entry  
26
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★
Edit this entry  
26
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★★
Edit this entry  
25
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
Harry Brown

Harry Brown

2009
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Wave

The Wave

2015
×
★★★
Edit this entry  
09
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Road

The Road

2009
×
★★★
Edit this entry  
03
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★½
Edit this entry  
01
Finding Vivian Maier

Finding Vivian Maier

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
Listen to Me Marlon

Listen to Me Marlon

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Meru

Meru

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
Z for Zachariah

Z for Zachariah

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★
Edit this entry  
16
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Birth

Birth

2004
×
★★★★
Edit this entry  
07
Taking Off

Taking Off

1971
×
★★★½
Edit this entry  
06
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★½
Edit this entry  
05
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★½
Edit this entry  
04
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★
Edit this entry  
04
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★★½
Edit this entry  
03
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
★★★★
Edit this entry  
27
Inside Job

Inside Job

2010
×
★★★★
Edit this entry  
19
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Edit this entry  
17
You Are the Apple of My Eye

You Are the Apple of My Eye

2011
×
★★★
Edit this entry  
15
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Edit this entry  
14
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★½
Edit this entry  
13
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★
Edit this entry  
06
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★
Edit this entry  
05
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Outrage

Outrage

2010
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★½
Edit this entry