Sam has logged 24 entries for films during January 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Mothman Prophecies

The Mothman Prophecies

2002
×
★★★
Edit this entry  
29
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★½
Edit this entry  
26
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
Miss Granny

Miss Granny

2014
×
★★½
Edit this entry  
20
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★½
Edit this entry  
18
Pietà

Pietà

2012
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Man from Earth

The Man from Earth

2007
×
★★★½
Edit this entry  
15
Cake

Cake

2014
×
★★★
Edit this entry  
13
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
13
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
Sound of My Voice

Sound of My Voice

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★
Edit this entry  
10
Patriot Games

Patriot Games

1992
×
★★½
Edit this entry  
09
Primer

Primer

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★★
Edit this entry  
09
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★½
Edit this entry  
08
Selma

Selma

2014
×
★★★½
Edit this entry  
06
Tokyo Family

Tokyo Family

2013
×
★★★
Edit this entry  
05
Enemy

Enemy

2013
×
★★★
Edit this entry