Sam has logged 99 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Starry Eyes

Starry Eyes

2014
×
★★★½
Edit this entry  
02
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Tribe

The Tribe

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
I Origins

I Origins

2014
×
★★★½
Edit this entry  
17
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Night in Paradise

Night in Paradise

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Story of Women

Story of Women

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
A Sun

A Sun

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Violation

Violation

2020
×
★★½
Edit this entry  
02
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Aquarius

Aquarius

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★½
Edit this entry  
27
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Private Life

Private Life

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★½
Edit this entry  
21
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
Rose Plays Julie

Rose Plays Julie

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Getting of Wisdom

The Getting of Wisdom

1977
×
★★★½
Edit this entry  
12
Save the Green Planet!

Save the Green Planet!

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tiny Furniture

Tiny Furniture

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★
Edit this entry  
04
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★½
Edit this entry  
03
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Thor

Thor

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Map of Tiny Perfect Things

The Map of Tiny Perfect Things

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★
Edit this entry